VANA PROGRAMMEERIJA

Copyright (C) Andrus Kivirähk & GT Publications


Öösel toodi firmasse uus mees.

-- "Said su siis nôusse," ütles üks programmeerija kaastundlikult. "Küllap jootsid su täis, nii nagu meid kôiki. Kes siis kaine peaga sellisesse firmasse tuleb!"

-- "Kas tead, kuhu kadus too mees, kelle asemele sind värvati?" küsis teine kaastöötaja. "Projektijuht lôi ta maha. Lihtsalt lôi maha ja kôik. Palju mehi on tema rusika läbi oma otsa leidnud."

-- "Nii ongi ôige!" ütles uus mees rahulikult. "Kus seda enne nähtud, et firmas ei tapeta! Mina olen vana häkker, olen kôik operatsioonisüsteemid ise läbi testinud ning iga kord on taplemist olnud. Vat vanasti, siis olid ikka mehed! Igaüks käis majas ringi, juhtmeots käes, ja kui sai, siis laskis voolu! Mina ainsana jäin hinge, lôpetasin edukalt projekti ja kauplesin end uude kohta. Jah, mina tunnen tarkvara tegemise kombeid!"

Ja ta ronis magamiskotti ning jäi norinal magama.

Hommikul tundis projektijuht uue mehe vastu huvi.

-- "Kus ta on?" küsis ta analüütikult. "Tutvustan talle meie firma tavasid."

Analüütik läks näost punaseks ja lôi silmad maha.

-- "Kuidas nüüd öelda... Istub jututoas... Ma küll ütlesin, aga..."

-- "Mis!" röögatas projektijuht. "Laiskleb! Kas ta peab meie firmat laatsaretiks vôi! Tuhat nullpointerit! Näita, kus ta on!"

Programmeerija vedeles tôesti jututoas ning haigutas aeg-ajalt magusalt. Projektijuhti nähes ta naeratas unelevalt.

-- "Môtlesin just sellest ajast, mil ma veel noor olin," ütles ta. "Siis olid mehed selgest rauast. Mina isegi olen ju teab kui mitu korda haljast assemblerist bugisid rookinud. Ükskord juhtus sihuke ette, et hoia ja keela! Kolm korda tuli ringi kompileerida. Aga ma talle andsin!"

-- "Mida!" käratas projektijuht. "Sa veel seletad, lurjus!"

-- "Nonoh!", ütles mees pahaselt. "Hoia oma pudrumulk vaos, kui sa häkkeriga kôneled. Ega ma oma juttu lôpetanud pole. Teinekord tuli andmebaasimootorit parandada - terve kollektiiv läks selle pärast peast segi, aga siis leidis terav kirves kivi! "Noh, roju!" ütlesin ma talle. "Nüüd ma su jahvatan!" See oli ka üks kodeerimine, mida tänaseni meenutatakse."

Projektijuht kuulas ja läks raevust kollaseks.

-- "Kas sa tead, kellega sa praegu räägid!" kisendas ta. "Sa räägid projektijuhi endaga!"

-- "Mis projektijuht sina oled!" lôi vana programmeerija käega. "Selliseid projektijuhte on ennegi nähtud. Vaata vanasti, siis olid projektijuhid. Silmad olid teistel punnis, käisid trampides mööda koridori ja vandusid nii, et kôik masinad käigu pealt GPF-i andsid. Sinusuguseid keskkoolihäkkereid ei lastud uksest sissegi, nad tôid ônnetust kaasa. Mine parem oma tuppa ja küll mina siin asjad korda sean. Mina tunnen C++'i nagu oma pükse."

-- "Nii!" pöördus ta seejärel analüütiku poole. "Mitut CASE-vahendit te kasutate?"

-- "Ühte," vastas see hämmeldunult.

Vana programmeerija vangutas pead.

-- "Kus seda enne nähtud!" ütles ta. "CASE-vahendeid peab olema vähemalt seitse ja diagramme tuleb üle joonistada kaksteist korda päevas. Nii oli vanasti alati. Saada mehed joonistama!"

-- "Mulle tundub, et..." alustas jahmunud projektijuht, aga vana programmeerija käskis tal pudrumulgu kinni pidada.

Serveri kettaruumi kulutas vana meremees rohkem kui kôik ülejäänud kokku ja käskis finantsdirektoril seejärel uut riistvara muretsema minna.

-- "Nii ei jätku meie rahadest kuigi kauaks," söandas finantsdirektor poetada.

-- "Firmas peabki vähe raha olema," vastas vana programmeerija kindlalt. "Omal ajal, kui ma FreeBSD-ga tegelesin, ei saanud keegi seitse kuud sentigi palka. Mis teie siin ka üldse tarkvarategemisest teate."

"Mis firma tarkvara kasutatakse?" uuris ta seejärel analüütikult.

-- "Microsofti," vastas too.

-- "See tuleb kohe maha kustutada," ütles vana häkker. "Kus seda enne nähtud, et Microsofti tarkvara kasutatakse! See toob ju sulaselget ônnetust! Kôik vanad programmeerijad teavad, et Microsoftis pesitsevad kurjad vaimud. Ruttu tarkvara ketastelt maha! Mul on meeles üks juhtum, kus kah keegi rumal projektijuht Microsofti tarkvara arvutitesse lasi installeerida. Sealt firmast ei pääsenud peale minu keegi eluga, operatsioonisüsteemidest ronisid aga deemonid välja ja käisid öösiti magamiskottidest meeste verd imemas."

Jubedusega kuulanud töötajad formateerisid kiiresti kôik kôvakettad üle.

-- "Jeesus Maria!" hüüdis vapustatud projektijuht. "Nüüd meie tähtajad hävivad! Ma lähen hulluks!"

-- "Tarkvaratootmisel peabki hulluks minema, siin teisiti ei saa," nôustus vana häkker. "Meil läks omal ajal kogu kollektiiv hulluks."

Projektijuht ägas ja pages oma tuppa varju.

Vana programmeerija jalutas mööda ruume ning sattus viimaks süsopi manu.

-- "Süsteem töötab valesti," ütles ta pärast hetkelist môtlemist.

-- "Mul on siin graafiline abivahend, mis süsteemi jälgimisega tegeleb," vastas süsop.

Vana häkker vilistas.

-- "See'p see on!" ütles ta. "Graafiline kasutajaliides! Kus seda enne nähtud on! Kellel oli vanasti graafiline kasutajaliides? Mitte kellelgi! Käsurida on kôik, mis häkkeril vaja läheb. Graafiline kasutajaliides on ainult eksitamiseks môeldud."

Ta lükkas süsopi kôrvale, kustutas X-Windowsi ning läks tööst väsinuna uuesti puhkama.

Siis anti teada peatsest voolukatkestusest. Projektijuht, kelle nägu reetis, et tema paar viimast tundi pole olnud kergete killast, väljus oma toast ja käskis tööd salvestada.

-- "Rumalus!" leidis vana programmeerija. "Las aga olla! Pidage kôik oma pudrumulgud kinni, küll mina juba andmetega hakkama saan!"

Siis tuligi voolukatkestus ja pooleliolevad tööd hävisid. ôhtul pidid Microsofti esindajad, kellega firma koostööd tegi, tulema projekti seisu üle vaatama. Kuna süsop oma tööd teha ei saanud, ei saadud ka andmeid taastada ning Microsofti esindajad said kurjaks.

-- "Nüüd me oleme pankrotis," oigas juhtkond.

-- "Firma peabki pankrotti minema," ôpetas vana programeerija, kes hetkekski rahu ei kaotanud. "Mis firma see on, mis pankrotti ei lähe?! Nii palju, kui mina olen töötanud, pole ükski firma pankrotistumata jäänud! Omal ajal..."

Aga ta ei jôudnud lôpetada, sest enne seda jôudsid kohale Microsofti juristid, kes ta seal koos teiste töötajatega kinni vôtsid ja Bill Gatesi enda ette toimetasid.

Bill istus väärikalt troonil ja kohendas oma kandilisi prille.

-- "Midagi halba teiega siin ei juhtu," ütles ta. "Hakkate vaid minu produktide kallal kodeerijateks nagu kôik need, kes enne teid minu valdustesse sattusid. Nüüdsest olete mu sulased!"

Tekkis hetkeline vaikus ja kohe seejärel oli kuulda vana programmeerija häält, kes Wordi patchis.

-- "Kus seda enne nähtud, et Word PC peal jookseb!" pahandas ta. "Wordi koht on HP peal."

-- "Kas see pole mitte see vana programmeerija!" hüüatas Bill selge hirmuga. "Jälle siin!"

-- "Mina ikka," vastas häkker. "No miks su prillid küll kandilised on? Need on ju alati olnud ümmargused."

-- "Viige ta ruttu tagasi!" karjatas Bill. "Ruttu!"

Ning juristid viisid vana programmeerija minema.

Järgmisel päeval istus ta terminali taga ja mängis muda, kui sisse astusid kaks meest.

-- "Vajame kogenud programmeerijat!" hôikas üks neist.

-- "Siin ma olen," vastas vana programmeerija ja läks meestega kaasa.